Przyciemnianie szyb samochodowych – ile to kosztuje i na czym polegają ograniczenia?

Samochód ma przyciemniane szyby. W zależności od kierowcy może to być albo strata czasu, albo bardzo ważna część wyposażenia samochodu. Wszyscy bez wyjątku powinni mieć świadomość, że za ich łamanie istnieją wyraźne zasady i kary.

Czy wydatek na przyciemniane szyby jest tego warty dla każdego?

W przeszłości przyciemniane szyby w samochodzie mogły sugerować jedną z dwóch rzeczy: albo była oznaką bogactwa, albo oznaką niegodziwości. A może jest to pojazd kogoś, kto naprawdę chce się wyróżniać w tłumie. Nie ma jednak więcej takich dni. Wybór ciemnych szyb to nie symbol bogactwa, ale raczej komfort, na który z różnych powodów decyduje się coraz więcej kierowców.

Dociekliwe umysły chcą wiedzieć: skąd bierze się ta sława? Nie tylko sprawia, że ​​samochód jest bardziej stylowy i elegancki, ale przyciemnianie szyb zapewnia wiele innych korzyści. Czym dokładnie są te rzeczy?

Ochrona przed promieniowaniem słonecznym dla kierowcy i pasażerów – dzięki ciemnym szybom wnętrze auta nagrzewa się znacznie wolniej, zwiększając komfort pasażerów.
Ciemne szyby zmniejszają odblaski, redukują odbicia i chronią kierowcę przed nieoczekiwanym odblaskiem podczas jazdy.
Zapobieganie włamaniom – ciemne okna zasłaniają wnętrze samochodu, utrudniając nikomu zajrzenie do środka.
Odłamki szkła mogą uszkodzić pasażerów podczas kolizji, a złodzieje nie mogą dostać się do samochodu, jeśli przednia szyba jest pokryta folią, która zapobiega pękaniu na mniejsze kawałki.
Możesz tego nie wiedzieć, ale…
Ponad 98% światła UV jest blokowane przez najbardziej przyciemnione szyby.

Jakie mam do wyboru opcje przyciemniania szyb mojego samochodu?

Ponieważ przyciemniane szyby samochodowe stały się tak wszechobecne, większość producentów samochodów włącza je teraz jako standardowe wyposażenie nowych modeli. Chociaż niektórzy kierowcy decydują się zrobić to od razu, inni lubią iść dalej i zwiększać fabryczne ściemnianie do poziomu, z którym są wygodne.

Jak najlepiej to osiągnąć? Są dwa sposoby przyciemniania szyb samochodu.

Metalizacja szkła w piecu przy użyciu tlenków tytanu jest stosowana przez producentów pojazdów.

Ręczne przyklejanie czarnej folii do szkła za pomocą specjalnie zaprojektowanego kleju to technika foliowa.

Proces pieczenia jest lepszy niż podejście foliowe pod względem długoterminowej żywotności. W przeciwieństwie do okien z folią, okna przyciemniane nie tracą z czasem swoich właściwości, w przeciwieństwie do okien z folią, które z czasem mogą wyblaknąć.

Wadą rozwiązania produkcyjnego jest to, że zabarwienie uzyskiwane przez wypalanie szyby jest często słabe. Folia to najlepszy sposób na osiągnięcie najlepszych efektów.

Upewnij się, że otrzymujesz najlepszą ofertę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dla swojego pojazdu.

Szyby samochodu można łatwo przyciemnić, prawda?

Nawet jeśli musisz zawieźć swój samochód do warsztatu na podejście do pieca, zakrycie okien folią jest opcją, którą można zrobić w domu. Nawet jeśli wydaje się to być prostym procesem, pamiętaj, że nie jest tak łatwe, jak się wydaje, aby uzyskać doskonałe rezultaty i długotrwałą trwałość w domowym warsztacie.

To oczywiście nie znaczy, że nie możesz spróbować. Jak najlepiej to osiągnąć? Folia musi być uzyskana (i zatwierdzona) przez Instytut Szkła i Ceramiki przed rozpoczęciem procesu. Tańsze folie można kupić za ok. 6-8 zł za metr kwadratowy, ale najlepiej wybrać coś droższego (ok. 40-50 zł za metr kwadratowy), trwalszego i łatwiejszego do samodzielnego nałożenia. Do folii należy dokupić szpatułkę i nóż do przycinania.

Tutaj oferowane są porady ekspertów od członka Mubi.

Jeśli zamierzasz kupić folię do przyciemniania szyb, nie idź tanio. Nie tylko trudniej się klei, ale jest też mniej wytrzymały. Zamiast zadowalać się mniej niż idealną folią do przyciemniania okien, lepiej wydać dodatkową gotówkę na doskonałą folię filtrującą UV i IR, która będzie trwać dłużej i zapewni lepszą stabilność kolorów.

Powierzchnia przeznaczona do klejenia jest zawsze odtłuszczana na początkowym etapie procesu. Konieczne jest dokładne czyszczenie wnętrza szyby! Aby uniknąć tworzenia się pęcherzyków powietrza. Aby usunąć zagniecenia, zdejmij powłokę ochronną z odpowiednio dużego kawałka folii i zacznij dopasowywać ją do szkła, pracując stopniowo, aby się ich pozbyć. Folię termoczułą można zakupić i wykorzystać do wykonania folii termoregulowanej, która idealnie przylega do szkła.

UWAGA!
Folię można nakładać tylko na bardzo czyste szkło. Nawet najmniejsze skazy mogą spowodować jego odpadnięcie.

Czy przyciemnianie szyb jest drogie?

Samodzielny montaż folii na szkle jest trudny, a rezultaty czasami mniej imponujące niż te osiągane przez profesjonalnych instalatorów. Dla gwahoevera gwarancja jakości musi być zapłacona z góry. Ile to kosztuje?

Kilkaset złotych przy podejściu foliowym. Całkowity koszt nie powinien przekraczać 1000 zł, dep

kończąc na modelu auta i rodzaju zastosowanej folii, choć zależy to od ilości oklejanej powierzchni i rodzaju zastosowanej folii. Operacja trwa zwykle od dwóch do czterech godzin.

Aby pokolorować szyby, podejście do pieca jest bardziej kosztowne. Musisz jednak uwzględnić opłatę w wysokości od 1500 do 2000 zł, aby to zlecić. Porównywalnej opłaty należy się spodziewać, jeśli przyciemnianie szyb zostanie zamówione bezpośrednio u producenta samochodu.

Upewnij się, że otrzymujesz najlepszą ofertę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dla swojego pojazdu.

W jakim stopniu można przyciemniać szyby?

Na początek ważne jest, aby wiedzieć, jakie ograniczenia dotyczą przyciemniania szyb w samochodzie. Co więcej, są one bardzo szczegółowe, nawiązując do tego tematu w sposób dorozumiany w Kodeksie Drogowym.

Musi być wystarczająco dużo miejsca, aby kierowca mógł wyraźnie widzieć drogę, a także proste i bezpieczne korzystanie z gadżetów potrzebnych do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlania, jednocześnie obserwując ją w bezpieczny sposób.

Prawo o ruchu drogowym ust. 1 pkt 5 (art. 66 ust. 1).

Co to ma wspólnego z przyciemnianiem szyb? Jeśli chodzi o przepuszczalność światła, odpowiedź jest prosta i łatwa do zapamiętania: jeśli chodzi o zapewnienie bezpiecznej jazdy, jest to poważny problem.

W rezultacie przepis ogólny Kodeksu Drogowego jest niewystarczający, a uszczegółowiony jest w wymaganiach Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych prowadzenia pojazdów i zakresu ich wymaganego wyposażenia ( 8 ust. 4). Zgodnie z FIA, dla przednich i bocznych okien wymagane jest minimum 70% przepuszczalności światła.

Fabryka mogła już przyciemnić szkło, więc miej to na uwadze! Oznacza to, że nawet przy przepuszczalności prawnej, dodatkowe przyklejenie folii może skutkować przekroczeniem dopuszczalnych ograniczeń.

A co z tylnymi i bocznymi szybami? Dobrą wiadomością jest to, że w każdej chwili mogą zostać zaciemnione, ponieważ nie ma ograniczeń. Oczywiście, aby się zakwalifikować, musisz mieć dwa lusterka boczne. W dalszej kolejności pamiętaj, że przyciemnianie okien nadal zmniejszy twoją widoczność, więc weź pod uwagę, ile masz pieniędzy.

Jakie są niebezpieczeństwa związane z niedostatecznym przyciemnieniem szyb?

Kara w wysokości od 20 do 500 zł jest najbardziej prawdopodobnym skutkiem, jeśli funkcjonariusz policji stwierdzi, że zastosowane przez Ciebie przyciemnianie szyb jest niezgodne z prawem. Po naprawieniu samochodu do stanu prawnego utracisz dowód rejestracyjny.

Szyba przednia w samochodzie – do czego służy ta szyba?

Najczęściej zadawane pytania dotyczące przyciemniania szyb – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Jaki jest najlepszy sposób na przyciemnienie własnych okien?
Po odtłuszczeniu szkła nałóż na nie samoprzylepną folię barwiącą. Następnie nakłada się go od zewnątrz i przycina z niewielkim marginesem. Folię namoczyć w wodzie z mydłem po kilkusekundowym podgrzaniu opalarką. Gdy tylko usuniesz naklejkę, możesz ją przykleić od wewnątrz samochodu, odrywając ją.
Okna mogą być przyciemniane od wewnątrz lub od zewnątrz.
Szyby samochodu są przyciemniane, dzięki czemu wydają się jasne dla kierowcy. Dzięki temu folia barwiąca jest chroniona przed kamieniami, które mogą uderzać w szyby podczas jazdy. Na przykład podczas śnieżenia samochodu nie musisz się martwić o jego zarysowanie.
Jaka jest maksymalna ilość przyciemniania szyb, które można zastosować?
Pod względem przyciemniania nie ma ograniczeń ani tylnych, ani bocznych szyb. Dopóki nie przyciemniasz przedniej szyby ani żadnej z przednich szyb, możesz jechać!